Egzemplarz fizyczny czy e-book – na co się zdecydować, wydając książkę?
Każdy debiutant marzy o wzięciu w dłonie fizycznej wersji swojej książki, jednak ostatecznie decydując się na wydanie książki własnym nakładem, wiele osób zaczyna się zastanawiać czy decydować się na wydanie książki tradycyjnej, w formie papierowej, czy pozostać przy coraz popularniejszym e-booku.
Papier czy e-book?
Choć nasze życie w wielu aspektach wypełnione jest nowoczesnymi technologiami i elektronicznymi gadżetami, sporo osób nadal uważa, że jedyną prawdziwą książką jest ta wydana w wersji papierowej. Za wyborem takiej formy stoi nie tylko chęć postawienia własnej publikacji na honorowym miejscu w domu, lecz także po części podejście marketingowe. Jeśli zastanowimy się nad kupnem obu wersji, możemy dojść do wniosku, że istnieje więcej okazji, by kupić egzemplarz fizyczny. Papierowa książka doskonale nada się na przykład na prezent, co trudno powiedzieć o e-booku, choć ma on coraz więcej zwolenników. Wciąż rośnie liczba czytelników decydująca się na kupno czytnika, by w podróż nie zabierać ciężkiej walizki książek, ale najbardziej przekonującym format elektroniczny może być dla osób działających w sieci od dłuższego czasu. Członkowie społeczności budowanej przez takie osoby w naturalny sposób sięgną po e-booka, ponieważ jest to dla nich oczywisty sposób prezentowania treści przez lubianego przez nich autora. Dla osób liczących każdy grosz w czasie procesu wydawniczego nie bez znaczenia będzie także brak opłat za druk i przechowywanie egzemplarzy naszej książki.
I papier, i e-book?
Wśród osób zajmujących wspieraniem autorów, którzy zdecydowali się na wydanie książki własnym nakładem, często można usłyszeć głosy, że warto zdecydować się na oba formaty, ponieważ ich odbiorcy to zupełnie inny model czytelnika. W ten sposób więc możemy trafić zarówno do osób zainteresowanych książkami, które można wziąć w dłonie, jak do tych lubiących nowoczesność w każdej dziedzinie. Dodatkowo przemawia za tym fakt, że w porównaniu do kosztów, które i tak musimy ponieść, czyli redakcji, korekty i składu, przekonwertowanie pliku tekstowego na format e-booka nie jest ani trudne, ani tak bardzo drogie, a może otworzyć naszej twórczości więcej drzwi.
Najnowsze komentarze