Pages Menu
Categories Menu

Dodane przez on cze 15, 2020 in Druk |

Druk offsetowy – co to jest? Czym się wyróżnia?

Druk offsetowy – co to jest? Czym się wyróżnia?

Druk offsetowy to technika druku płaskiego. Oznacza to, że wszystkie elementy matrycy maszyny offsetowej znajdują się na tym samym poziomie. Technika ta polega z kolei na tym, że farba przenoszona jest z aluminiowej matrycy na podłoże, za sprawą odbicia na cylindrze, który pokryty jest gumą. W ten sposób ułożenie farby na matrycy wpływa na jej ułożenie na cylindrze pośrednim, a ostatecznie – na ułożenie farby na samym arkuszu.

Druk offsetowy – na czym polega ta technika?

W skład maszyny offsetowej wchodzą zawsze cztery podstawowe cylindry, które nakładają cztery osobne kolory: cyjan, magentę, żółty i czarny. Niektóre maszyny wyposażone są również w piąty cylinder, który odpowiada np. za uszlachetnianie wydruku.

Kluczowe w technologii offsetowej jest zjawisko przyciągania i odpychania wody. W miejscach, w których ma być wykonany nadruk, pokrywa się matrycę warstwą substancji oleofilnej, która jest jednocześnie hydrofobowa – przyciąga ona tłuste farby i odpycha wodę. Miejsce, w którym nie ma być żadnego nadruku, pokrywa się substancjami hydrofilnymi, które są jednocześnie oleofobowe.

Początki druku offsetowego sięgają XVIII wieku, jednak dziś technologia ta jest o wiele bardziej zaawansowana. Zmieniły się przede wszystkim wykorzystywane narzędzia. Matryce tworzone są automatycznie, przy użyciu technologii naświetlania CTP. Niektóre maszyny offsetowe pozwalają przygotować również formy drukowe bezpośrednio na cylindrze.

Druk offsetowy – czym się wyróżnia?

Druk offsetowy cechuje się – przede wszystkim – bardzo wysoką jakością. Ma on najwyższą rozdzielczość ze wszystkich dostępnych na rynku technologii..  Ponadto, dzięki niemu można szybko i tanio wykonać realizacje na rozmaitych materiałach. Offset wykorzystuje się jednak zazwyczaj przy dużym nakładzie, ponieważ jest wówczas – po prostu – bardziej opłacalny. Ta wyjątkowo dokładna technika sprawdzi się zwłaszcza w przypadku plakatów, książek, ulotek czy map.

Jeśli przymierzasz się do zakupu maszyny poligraficznej do swojej drukarni, koniecznie przejrzyj naszą ofertę! Oferujemy urządzenia różnych producentów, o wielu różnych parametrach.