Ile wody potrzebuje nasz organizm?
Wszystkie organizmy żywe do prawidłowego funkcjonowania bezwzględnie potrzebują wody. Wpływa ona na wszystkie procesy życiowe. Do czego służy woda i w jaki sposób kształtuje się jej poziom w ludzkim ciele?
Znaczenie wody dla funkcjonowania organizmów
Składamy się w znacznym stopniu z wody. Wpływa ona z tego powodu na wszystkie procesy życiowe, oczyszczanie organizmu, a także wysokość temperatury ciała.
Jej niedobór, nawet minimalny, jedno-, dwuprocentowy sprawia, że nasze samopoczucie się pogarsza. To sygnał od organizmu, że dzieje się coś niedobrego i powinniśmy dostarczyć mu w trybie pilnym wody. Do najczęstszych objawów odwodnienia zalicza się: bóle głowy, problemy z żołądkiem, rozdrażnienie, wzrost ciśnienia tętniczego, a niekiedy chwiejne nastroje.
Nadmiar wody? Zjawisko magazynowania
Zachwianie równowagi elektrolitów (zwłaszcza nadmiar sodu), sprawia, że często dochodzi do zjawiska magazynowania wody w organizmie. Nie jest to korzystne dla naszego zdrowia, a może być przyczyną opuchnięcia ciała, zwłaszcza w okolicy twarzy, brzucha i nóg, spadek nastroju. Aby usunąć ten efekt, trzeba zadbać o dostarczenie potasu, który pomaga usunąć nadmierny sód razem z moczem.
Najnowsze komentarze